Mahalleler Yarışıyor , Futbol Yıldızlarını Batman'da Arıyor

 

Batman ili konumu itibariyle farklı suç örgütlerinin etkin faaliyette bulunduğu bir yerdir. Yasadışı bu faaliyetleri gerçekleştirirken de özellikle 11-18 yaş gurubu çocuk ve gençleri etki altına alarak, şehrin huzur ve güvenini bozmaya yönelik sokak eylemleri başta olmak üzere  çeşitli suçlarda kullanmaktadırlar.

Ailelerde çocuk sayısının fazla olması, işsizlik ve buna bağlı olarak maddi olanaksızlar nedeniyle çocuklara yeterince ilgi ve sevgi gösterilmemektedir. İkili eğitim sisteminde okuyan çocuklar; okuldan arta kalan  zamanlarının tamamına yakınını sokaklarda geçirmekte, sosyal  ve sportif yaşam alanlarının yok denecek kadar az olması nedeniyle  suç örgütlerinin tuzaklarına  kolaylıkla düşmektedirler.

Mahaller Yarışıyor Projemiz ile çocuk ve gençleri sokağın olumsuz etkilerinden uzaklaştırıp spor sahalarına çekerek  enerjilerini spora yönlendirerek olumlu davranışlar kazanmalarını ve bu güne kadar olumsuz ön yargılarının olduğu polis abileri ile nitelikli zaman geçirmelerini amaçladık. 

 

NELER YAPTIK

Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, TFF İl Temsilciliği, Futbol Hakem Kurulu Temsilciliği ile proje ortaklık beyannamesi imzalanarak her kurumumuzun görev ve sorumlulukları belirlenmiş; AYSO (Avrupa Yıldızlar Spor Okulu) ile yapılan sponsorluk anlaşması ile proje sonrası 14 sporcuyu İstanbul’da 2 hafta süreyle ücretsiz yaz spor kampına dahil edeceklerini  bildirmişlerdir.

Kurulan her bir takımın başında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı  gönüllü beden eğitimi öğretmeni ve polis memuru takım koçu olarak görev almıştır.

Yıl içerisinde gönüllü çalışanlarımızla projenin sağlıklı yürütülmesi ve oluşan problemlere çözüm bulmak için toplantılar yaptık.

Mahalleler yarışıyor projemizin tanıtımı amacıyla afiş, broşür ve billboard hazırlayarak okullara, şehir merkezinde halkımızın yoğun olarak kullandığı yerlere asılarak duyurulması sağlanmış; şartları uyan 3000’e yakın gencimiz projeye dahil olmak için başvuruda bulunmuştur. 

Projeye dahil olmak isteyen 3000’e yakın gencimiz arasından kurulması planlanan mahalle takımlarına seçilmeleri amacıyla bir ay boyunca ilimizde bulunan halı sahalarda renkli görüntüler oluşmasını sağlayan gençlerimiz yeteneklerini sergileyebilmek için kıyasıya bir mücadele içerisine girmişlerdir. Takım koçları ile amatör spor kulüplerinde görev yapan hocalardan oluşan heyetin titizlikle yapmış olduğu çalışmalardan sonra 14 sporcudan oluşan 42  mahalle takımı kurulmuştur.

Projeye dahil olan sporcuların her birine proje süresince oynayacakları maçlarda kullanmak üzere Lesconmarka halı saha ayakkabısı, futbol forma şort, tozluktan oluşan spor malzemeleri verilmiştir.

İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü, TFF Batman il temsilciliği ve Amatör spor kulüpleri birliği ile yapılan toplantılar sonucunda düzenlenen fikstür ve maçları yönetecek hakemlerimizin belirlenmesiyle birlikte, 42 Mahalle takımımız 8 grupta mahallelere en yakın mesafede bulunan halı sahalarda mücadele etmeye başlamıştır.

 

SODES PROJELER - SODES AÇILIR MENÜ